Po drugiej stronie kamery - strona poświęcona Ryszardowi Lenczewskiemu

Co powinieneś wiedzieć o pracy jako operator filmowy?

Jak wyglada praca operatora filmowego

Autor Admin - 17-03-22

Czym zajmuje się operator filmowy?

Kinematografia to sztuka tworzenia filmów wideo, które dobrze wyglądają. Każdy film jest inny i każdy projekt ma swój własny zestaw wymagań, które muszą być spełnione, aby film wyglądał jak najlepiej. Oznacza to, że jako praktykant w dziedzinie kinematografii będziesz miał do czynienia z wieloma różnymi rodzajami prac związanych z produkcją wideo i będziesz musiał przeprowadzić pewne badania, aby przygotować się do każdego z nich.

Według Society of Camera Operators kinematografia to "sztuka tworzenia obrazów wizualnych w celu opowiedzenia historii za pomocą technik kamerowych". Oznacza to, że w podstawowym sensie autor zdjęć jest reżyserem. Projektuje ujęcia i upewnia się, że operator kamery wykonuje je w najlepszy możliwy sposób. Termin "kinematografia" jest zwykle używany w produkcji filmowej i telewizyjnej. Stosuje się je także w fotografii, blogach i różnych innych mediach.

Jakie umiejętności powinien posiadać operator filmowy?

 • Kreatywny kręgosłup: Musisz wykazać się kreatywnością i oryginalnością. To właśnie one odróżniają świetne zdjęcia od przeciętnych.
 • Umiejętności techniczne: oczekuje się od Ciebie pewnych umiejętności technicznych, które pozwolą Ci zrealizować wizję reżysera.
 • Umiejętność komunikacji: Będziesz musiał umieć dobrze współpracować z innymi, a także wiedzieć, jak rozmawiać z klientami i członkami ekipy.
 • Umiejętność pracy w zespole: na planie zdjęciowym będzie pracowało wiele różnych osób i trzeba będzie dobrze współpracować z zespołem.
 • Kierowanie produkcją: Jako kierownik zdjęć odpowiadasz za zarządzanie ekipą i upewnianie się, że wszyscy dobrze wykonują swoje zadania. Oznacza to, że musisz posiadać umiejętności w zakresie kierowania produkcją.
 • Twórcze poszukiwania: Jako operator musisz dowiedzieć się jak najwięcej o projekcie, nad którym pracujesz. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć projekt i pomoże Ci stworzyć lepszy projekt dla klienta.
 • Nadążanie za trendami w branży: Jako autor zdjęć filmowych, aby odnieść sukces, musisz nadążać za najnowszymi trendami i standardami.
 • Nadążanie za technologią: Aby odnieść sukces jako autor zdjęć filmowych, musisz wiedzieć, jak korzystać z najnowszych technologii.
operator filmowy

Co należy wiedzieć o pracy operatora filmowego?

Jako operator będziesz wykonywać ujęcia, które składają się na film. Oznacza to, że musisz dobrze rozumieć, jak poszczególne ujęcia odnoszą się do siebie, a także jakie jest ich znaczenie w ogólnej fabule.

Oprócz wiedzy o tym, jak tworzyć ujęcia, musisz także wiedzieć, jak za ich pomocą opowiadać historie. Musisz wiedzieć, jakich ujęć używać, a jakich nie, aby skutecznie opowiedzieć historię. Musisz także rozumieć kontekst wszystkich ujęć oraz ich umiejscowienie na osi czasu filmu.

Jakie są obowiązki operatora filmowego?

 • Tworzenie wizji: Według Stowarzyszenia Operatorów Kamer, do obowiązków autora zdjęć należy "projektowanie ujęć i upewnianie się, że operator kamery wykonuje je w najlepszy możliwy sposób".
 • Znalezienie personelu: Autor zdjęć odpowiada także za znalezienie najlepszych ludzi do pracy, począwszy od członków obsady i ekipy, a skończywszy na poszukiwaczu miejsc i scenografie. Do jego obowiązków będzie należało również prowadzenie negocjacji z wszystkimi tymi osobami.
 • Kierowanie ekipą: Autor zdjęć odpowiada także za zarządzanie ekipą podczas zdjęć. Wiąże się to z koniecznością ustalania harmonogramów, a także upewniania się, że wszyscy otrzymują to, czego potrzebują do wykonania swojej pracy.
 • Komunikowanie się z reżyserem: Autor zdjęć odpowiada za komunikację z reżyserem. Oznacza to przekazywanie mu informacji o zdjęciach, odpowiadanie na pytania i upewnianie się, że reżyser nie ma nic przeciwko temu, by wszystko odbywało się zgodnie z planem.
 • Zarządzanie budżetem: Autor zdjęć odpowiada także za zarządzanie budżetem. Oznacza to upewnienie się, że wszystko jest na dobrej drodze pod względem finansowym, a także, że budżet mieści się w założonym przedziale.

Komentarze artykułu

Najnowsze posty

Jak wyglada krecenie filmu

Jak wygląda kręcenie filmu na planie?

Kręcenie filmu - efekty specjalne Jeśli chcesz dodać do swojego filmu efekty specjalne, musisz za

Admin - 04-03-2022

Dlaczego warto zostac operatorem filmowym

Jakie są wymagania by zostać operatorem filmowym?

Ile można zarobić jako operator filmowy? Operatorzy filmowi są zatrudniani na dzień lub na proje

Admin - 17-02-2022

Czym jest plan filmowy

Po co się tworzy plan filmowy?

Funkcje planu filmowego Plany zdjęciowe służą do kręcenia filmów i pozwalają reżyserowi kont

Admin - 13-02-2022